Kuidas toimida ja mida teha juhul, kui sul tekib tunne, et su täiskasvanud laps on hakanud sinust natuke eemale hoidma? Selle taga...
Kuidas toimida ja mida teha juhul, kui sul tekib tunne, et su täiskasvanud laps on hakanud sinust natuke eemale hoidma? Selle taga võib olla kaks põhjust.
Üha rohkem ja rohkem tuleb ette neid peresid, kus täiskasvanud laste ja vanemate suhe on muutunud pingelisemaks ja katkenud täiesti. Psühholoogide sõnul ei möödu päevagi ilma, et neil selliste probleemidega tegeleda ei tuleks. Ikka pöördub üks või teine selle murega psühholoogi poole. Suureks kasvades muutuvad lapsed ka iseseisvaks. See aga tähendab, et suhe vanematega ei ole enam see, mis varem. Tihti on just vanematel sellega raske leppida. Veelgi hullem, kui lapsed täiesti oma vanematega suhtlemise lõpetavad. On siis tegemist noore inimesega, kes otsib oma iseseisvust või juba keskealiseks saanud lapsega, sa ei saa teist inimest muuta. Muuta saad sa ainult omaenda käitumist. Mõnikord võtavad vanemad seda kui süüdistust enda aadressil. Ent ennast süüdistada ei maksa, parem on vaadata, millised võimalused on olemas, mis aitavad suhteid paremaks muuta.
Kaks võimalikku põhjust, mis võivad selgitada seda olukorda
Mitmed uuringud on näidanud, et tavaliselt üritavad just vanemad lahendada peresiseseid konflikte, mitte lapsed. Vanemate jaoks on tähtis hoida normaalseid ja usaldusväärseid suhteid noorema generatsiooniga. See on võimaluseks osaleda ka edaspidi laste elus. Ent kui suhted ei ole enam need, mis nad olid ja on muutunud pingelisemaks, tuleb endalt küsida, mis selle eemaldumise põhjustas? Miks laps hakkas eemale hoidma? Psühholoogide sõnul võivad põhjused olla järgmised.
Igasugustest kompromissidest keeldumine
See, kui lapsevanem ignoreerib lapse soove ja palveid, võib viia nende suhte ummikusse. Kui vanem ei arvesta lapse harjumuste, vajaduste ja piiridega, võib see rikkuda nende omavahelist suhet. Nii nagu igas suhtes, peab üks tegema esimese sammu teise sunnas. See aga tähendab, et sa pead näitama oma lapsele, et ka tema eelistused ja soovid on tähtsad, nii nagu sinugi omad. Nii hakkab ta ka sind austama ja on sulle selle eest tänulik.
Kriitika ja pilked
Kas sa teed oma täiskasvanud lapsega samu nalju nagu siis, kui ta oli veel
väike ja küsid temalt, kas ta käed ikka pesi ära ja kas ta kõrvad on puhtad?
Või ütled talle, et ta on paksuks läinud või et tal on mingi vistrik näos?
Lastele ei meeldi sellised märkused, täiskasvanutele veelgi vähem.
Lapsevanema jaoks võib see olla loomulik, täiskasvanud lapse jaoks aga
kohatud. Mõned sellised märkused või nõuanded, mida keegi pole palunud,
võivad tõsiselt teise inimese tundeid riivata. Iga inimene tahab tunda end
austatuna.
Kommentaare ei ole