Nad on pealtnäha lahked ja heasoovlikud. Ent mõned laused reedavad nende tõelised kavatsused. Milliseid lauseid kasutavad inimesed...
Nad on pealtnäha lahked ja heasoovlikud. Ent mõned laused reedavad nende tõelised kavatsused. Milliseid lauseid kasutavad inimesed, kes on ainult pealtnäha lahked?
Suhetes teistega (on siis tegemist töö-, sõprade või lähedaste inimestega), ei ole alati lihtne vahet teha inimestel, keda võib usaldada ja keda mitte. Kes on siirad ja kes ei ole. Lihtne on lasta end petta naeratusest, ilusatest lausetest või pealtnäha siirastest tähelepanuavaldustest. Ometi reedavad mõned laused neid inimesi, kes ainult teesklevad seda, et nad on sinu vastu head. Milliste lausetega on tegu?
"Ma olen sinu vastu lihtsalt aus!"
Kõik sõltub muidugi sellest, millisel toonil seda lauset öelda. Inimene rõhutab, et tema jaoks on kõige tähtsam siirus, üritab sind tegelikult aga kritiseerida. Sellele lausele järgneb või eelneb tavaliselt mõni märkus, mis teeb haiget. Tegelik sõnum on aga selline : "Ma teen sulle haiget, aga kuna ma olen aus ja siiras, siis ei saa sa minu peale vihastada.". Ausus ei ole aga relv, mida kasutada. Kui keegi nii peaks toimima, on tema heasoovlikkus sinu vastu üksnes sõnakõlks.
"Ära solvu, aga..."
Ka see lause ei ennusta midagi head. Tavaliselt kasutavad seda inimesed, kes kohe seejärel ütlevad midagi, mis teeb haiget ja solvab teist inimest. Inimene, kes tõesti soovib sulle head, ei hakka sind ründama niimoodi otse, vaid katsub olukorda lahendada rahumeelselt ja ilma haiget tegemata. Kui keegi peaks sinuga nii rääkima, siis on sul täielik õigus solvuda.
"Ma tavaliselt küll kuulujutte ei räägi, aga..."
Tõlge : "Mul on sulle midagi öelda, mida ma ei peaks ütlema, aga ma tahan, et sa ikkagi arvaksin, et ma olen tavaliselt kuulujuttude levitamise vastu!". Tavaliselt räägivad nii need, kes on harjunud kuulujutte rääkima ja teisi kritiseerima, samal ajal tehes näo, et nemad ei puutu asjasse. Kui keegi rõhutab nii palju, et tema kuulujutte ei räägi, siis tõenäoliselt räägib ta rohkem, kui teised.
"Ma tegin nalja!"
Nii räägivad need, kes armastavad teiste kulul nalja teha ja teevad oma sõnadega teistele haiget. Olles kellelegi "ära pannud" ja endale punkti kirja saanud, ütlevad nad : "Ma tegin kõigest nalja!". Tegelik kavatsus oligi ju haiget teha! Kui mõni lause tekitab kelleski ebamugavust või teeb haiget kellelegi, tuleb vaadata seda, kes kõige rohkem naerab.
"Rahune maha!"
Tegemist on passiiv-agressiivse käitumisega. Nagu sinu tunded ei loeks ega olekski tähtsad. Nagu oleksid sa liiga tundlik ja emotsionaalne. Tõeline sõber ei räägi kunagi nii. Ta kuulab sind, selle asemel, et sinu tundeid alavääristada. Tõeline sõber ei pea end sinust tähtsamaks. Sellist lauset kasutades on inimesel raske varjata oma põlgust sinu vastu.
"Ma tahtsin lihtsalt sind aidata!"
Tavaliselt räägib nii inimene, kes on üritanud sulle anda nõu, mida keegi temalt pole palunud või öelnud midagi kohatut. Sellise lausega tahaks ta nagu öelda, et: "Sa peaksid mind tänama selle asemel, et mind kritiseerida!". Nii räägib inimene, kes on ainult pealtnäha sinu vastu heasoovlik. Tema enda loogika järgi olid tal head kavatsused, sellepärast pole sul mingit õigust solvuda. Inimene, kes soovib tõesti head, ei suru ennast ja oma soovitusi peale.
"Ma ei taha olla ebaviisakas, aga..."
See on tõeline prelüüd sellele, mis järgneb. Tavaliselt järgneb sellele midagi, mis teeb tõeliselt haiget. Nagu katsuks inimene nii hästi kui halvasti vabandada enne, et ta teisele oma sõnadega haiget tegema peab. Inimene aga, kes teist tõesti austab, ei pea hoiatama kedagi, sest ta ei tee oma sõnadega haiget, vaid valib oma sõnu vastavalt olukorrale ilma, et ta teise tundeid riivaks.
"See on küll ainult minu arvamus..."
Sellise lausega üritab inimene näidata, et ta on nii tähtsusetu, et tema arvamusega ei peagi arvestama. Tegelikult aga surub ta nii just oma arvamust teisele peale, pannes teist järele mõtlema.
"Ära võta seda isiklikult, aga..."
Ka sellisele lausele järgneb tavaliselt midagi, mis teeb haiget ja on
solvav. Nagu tahaks inimene öelda : "Ma pean sulle oma sõnadega nüüd haiget
tegema, aga ma ei taha, et sa minu peale solvud.". Tegemist on
manipuleerimisega. Inimene leiab, et temal ongi õigus kõike öelda, mida ta
heaks arvab ilma, et keegi võiks seda talle ette heita. Ta ei ole
heasoovlik. Selline inimene on toksiline.
Kommentaare ei ole