Psühholoogide sõnul elame me üha individualistlikumas maailmas. Et ära tunda, milline on enesekeskne inimene, tuleb sul tähele pan...
Psühholoogide sõnul elame me üha individualistlikumas maailmas. Et ära tunda, milline on enesekeskne inimene, tuleb sul tähele panna märke, mis ei peta.
Uuringud näitavad, et meie ühiskonnas kohtab üha rohkem nartsissistlike isiksusehäiretega inimesi. Inimesed hoiavad rohkem omaette ja keskenduvad üksnes iseendale selle asemel, et tunda huvi teiste vastu. Kõike seda mõjutab ka sotsiaalmeedias leviv individualistlik maailmanägemus, tarbimiskultuur ja uued kasvatusviisid (teiste seas). Seega polegi nii harv, kui kohata mõnda enesekeskset inimest tööalases keskkonnas või eraelus. Ent kuidas päris kindel olla? Hack Spirit tõi välja viis märki, mis ei peta.
1. Enesekeskne inimene elab oma väikeses maailmas
Enesekeskne inimene arvab, et maailm keerlebki ümber tema. Ta lihtsalt peabki olema teiste pidevas tähelepanu keskmes ja mõtleb kogu aeg selle peale, et mis ta sellest võidab. Et oma tahtmist saada, ei kõhkle ta kasutamast oma võlusid ja on valmis mängima teiste tunnetega. Ta teab väga hästi, et ka sinul on oma unistused ja soovid, aga see lihtsalt ei lähe talle korda. Kõige tähtsamad on tema enda soovid.
Enesekeskne inimene on nii ennasttäis, et ei märkagi neid, kes on tema ümber. Ta mõtleb ainult selle peale, mis teda antud hetkel võiks huvitada. Tema jaoks on tähtis ainult see, mis on tema ees sellel hetkel.
2. Teda huvitab üksnes tema enda arvamus
Eneskeskne inimene on see, kes tavaliselt seltskonnas räägib kõige rohkem. Temaga juttu ajades võib sul tekkida tunne, et te räägitegi ainult tema elust, tema saavutustest ja tema probleemidest. Ta katkestab tihti teiste jutu, et rääkida iseendast.
Ta ei ole võimeline nägema midagi ega kedagi peale iseenda. Ta ei tea, mis on empaatia. Et olla teiste vastu kaastundlikum, peaks ta olema võimeline end panema teise inimese kohale ja mõistma seda, mida teine inimene tunneb. Ent enesekeskne inimene ei ole võimeline nägema asju teise inimese vaatenurgast.
3. Väga harva vastutab ta oma tegude eest
Enesekesksel inimesel on oma ainulaadne mõtteviis, käitumisviis ja väljendumisviis. Psühholoogid on avastanud, et enesekesksed inimesed veedavad kogu oma elu uskudes alateadlikult, et nad tegelikult ei olegi millekski võimelised.
Samas on ta nii heal arvamusel iseendast, et süüdistab teisi oma puudustes. Ta ei ole ka võimeline ennast ega oma käitumist muutma isegi juhul, kui see peaks talle probleeme tekitama.
4. Ta kurnab teised emotsionaalselt ära
Enesekesksed inimesed võivad teisi väsitada oma olemusega. Näiteks ei meeldi talle, kui räägitakse teiste saavutustest ja plaanidest. Kui sa räägid talle midagi, hakkab ta rääkima kohe, kui tore temal on ja mis tema kõik on ära teinud ja kus käinud ning mida näinud. Kõik on temal alati parem ja toredam. Nii head kui halvad asjad.
Näiteks, kui sa räägid talle mingist haigusest, mida sa põdesid, räägib ta sulle, kuidas ta pidi viimane kord hinge heitma äärepealt. Kui sa räägid talle mõnest plaanist, et vahetaks ühes seinas tapeedi, hakkab ta rääkima, et tema teeb kogu elamises uuenduse ära. Kui sa ütled, et sul kõht valutab, räägib ta sulle oma pimesooleoperatsioonist. Kui sa ütled, et sa kavatsed randa minna, ütleb ta sulle, kuidas ta käis Kuubas.
5. Tal on raske oma suhteid hoida
Enesekeskne inimene on nii hõivatud iseendaga, et tal ei ole ruumi oma partneri vajaduste eest hoolitsemise jaoks. Mis puutub tööalastesse või eraelu puudutavatesse suhetesse, siis nõuab ta, et teised täidaksid kõik tema soovid. Ta on võimeline suurt skandaali tegema, vihastama tõsiselt, ähvardama ja muutuma vägivaldseks, kui tema soove ei täideta.
Teiste vastu on ta nõudlik, ise ei liiguta ta aga sõrmegi või vähemalt teeb
nii vähe kui võimalik. Tavaliselt jääbki ta sellise suhtumise peale üksi,
sest keegi ei taha temaga olla.
Kommentaare ei ole