{ads}

HIDE

Viimased

latest

Kuidas tunda ära emotsionaalselt ebastabiilset inimest?

 Kuidas tunda ära emotsionaalselt ebastabiilset inimest? 

 Kuidas tunda ära emotsionaalselt ebastabiilset inimest? 



See on täiesti normaalne, et me kõik oleme vahel natuke tujukad. See aga ei tähenda, et me reageeriksime iga kord üle. 


Mis on üldse ebastabiilne isiksusehäire? 

Tavaliselt käitub emotsionaalselt ebastabiilne inimene täiesti ootamatult ja reageerib tihti üle. Ta võib teisi oma käitumisega üllatada või jahmatada. Ta võib käituda iga kord ka erineval moel. Üldiselt on see aga märk sellest, et inimesel on isiksusehäire probleeme, võib-olla kannatab ta depressiooni, ärevushäirete all või on üle elanud mõne traumeeriva sündmuse. 


Kuidas käitub emotsionaalselt ebastabiilne inimene? 

Kui sa oled aru saanud, et inimesel on raske oma tundeid vaos hoida, tuleks selgeks teha, millest see on tingitud ning millised märgid viitavad emotsionaalsele ebastabiilsusele. 

1. Inimene reageerib täiesti ootamatul moel

Kui inimene reageerib teistest inimestest erinevalt samades olukordades või on tema käitumine kohatu, liialdatud, äärmuslik, võib see viidata vaimsele tasakaalutusele. Tema reageering üllatab sind, sa ei osanud oodata, et ta nii teeb. 

2. Ta tuju muutub tihti

Me kõik oleme mõnikord tujukad, aga kui inimese tuju muutub liiga tihti, võib see olla märgiks emotsionaalsest ebastabiilsusest. Näiteks võib selline inimene tunda korraga suurt meeleheidet või kurbust. 

 

 

3. Tal on raske maha rahuneda

Stressihetkedele või pingelistel aegadel võime me kõik tunda end halvasti ja meil on raske maha rahuneda. Kui inimene aga väiksemategi asjade pärast endast välja läheb ja üle reageerib, võib see olla märgiks emotsionaalsest ebastabiilsusest. 

4. Impulsiivne käitumine

Inimese käitumine on impulsiivne. Ta võtab vastu otsuseid ilma mõtlemata, sest ta ei suuda end kontrollida ega oma emotsioone vaos hoida teatud olukordades. 

5. Ebaselge käitumine

Inimene käitub mõnikord täiesti loogikavastaselt. Tema teod ei lähe kokku sellega, mida ta räägib. Või ei näita ta päriselt välja seda, mida ta mõtleb. Ta võib ühel päeval suhtuda täiesti ükskõikselt sellesse, mis talle pettumust valmistad ja juba järgmisel päeval reageerida täiesti vastupidiselt. 

6. Tema suhted teistega on pingelised

Ta ei suhtle enam oma vanade sõprade ega pereliikmetega, tal on üldse raske normaalseid suhteid teiste inimestega hoida. Ka see on märk sellest, et ta võib olla emotsionaalselt ebastabiilne. Tal tekivad alati varem või hiljem probleemid teiste inimestega. Kord tal on sõbrad, siis ta enam ei suhtle nendega. Tavaliselt on ta aga kõigiga tülis. 

 

 

7. Tal on raske oma tundeid vaos hoida

Tavaliselt inimesed suudavad end kontrollida. Emotsionaalselt ebastabiilne inimene aga ei suuda oma tundeid vaos hoida. Selle tõttu võib ta reageerida täiesti ootamatult teatud olukordades. 


Need on ainult mõned märgid, mis viitavad emotsionaalselt ebastabiilsele inimesele. 


Mida sellisel puhul teha? Eriti juhul, kui see peaks puudutama sind ennast ja sina ise oled emotsionaalselt ebastabiilne? Kuidas paremini oma tundeid vaos hoida? 

  • Ära usu kõike, mida sa mõtled

Mõnikord kaldume me uskuma, et kõik meie mõtted ongi reaalsus. Tegelikult see aga nii ei ole, sest enamik kordadest meie pea katsub meid ainult seda uskuma panna. See tähendab seda, et me oleme sageli negatiivsemad selle tõttu, et tegemist on normaalse kaitsemehhanismiga, mis hoiab meid riskide eest, et me end ohtu ei paneks. Ent seda teades, peaksidki sa mõtlema selle peale, et kõik, mida sa mõtled ja millesse sa usud, ei pruugi olla tõsi. Ära pööra liiga palju tähelepanu oma mõtetele, mis sulle pähe tulevad. 

  • Sa tunned ennast süüdi

Ära tunne ennast süüdi sellepärast, et sa end halvasti tunned, lepi selle emotsiooniga ja katsu mõtelda selle peale, kuidas sa saaksid end paremini tunda. 

 

 

  • Ära otsi igast asjast mingit mõtet või tähendust

Ka see on meie keha kaitsemehhanism, mis peaks tagama turvatunde. Inimesel on juba loomuses kord see, et talle ei meeldi ebakindlus. Emotsionaalselt ebastabiilsed inimesed katsuvad hoida ärevust endast eemale, katsudes leida kõigele mõtet. See aga tähendab, et nad loovad ise endale omi uskumusi, arusaamasi, illusioone ja mõtlevad asju üle, moonutades neid tegelikkusest. 

  • Sa ei saa kõike kontrollida

Vajadus kõike kontrollida on märk sellest, et sa ei taha olla nõrk ja võimetu. Sa pead aga aru saama, et sa ei saa kõike kontrollida, sest sul on piiratud võimed, sa ei saa samuti ka kõiki mõjutada. Mõjutada saad sa ainult oma käitumist, hoiakut ja mõtteid.

  • Ära tegutse liiga emotsionaalselt

Mõtle parem oma väärtushinnangute peale ja ära reageeri üle. 


Me oleme kõik inimestena saanud haiget, meie eneseuhkust on riivatud. Selleks, et hoida oma tundeid paremini vaos, pead sa oma emotsioonidega ära leppima. Katsu järgmine kord reageerida rahulikumalt.

Kommentaare ei ole