{ads}

HIDE

Viimased

latest

Kas sina tead, mis on emotsionaalne lahutus? Märgid, mis sellele viitavad

 Emotsionaalne lahutus tähendab seda, et emotsionaalne side kahe partneri vahel on katkenud. Selle asemele on tekkinud sügav lõhe, ...

 Emotsionaalne lahutus tähendab seda, et emotsionaalne side kahe partneri vahel on katkenud. Selle asemele on tekkinud sügav lõhe, mis hakkab varem või hiljem mõjutama ka vaimset tervist. Millised märgid viitavad emotsionaalsele lahutusele? 


 

Armusuhe ei ole kunagi nagu rahulikult voolav jõgi. Mõnikord juhtub, et tekib vahemaa kahe partneri vahele, mille tõttu kannatab omavaheline suhtlemine. Partneritest saavad tavalised toakaaslased. See ongi emotsionaalne lahutus, mis hakkab tasapisi suhet lõhkuma. 


Mida siis täpsemalt kujutab endast emotsionaalne lahutus?

Ameerika psühholoogi Mark Traversi sõnul leiab emotsionaalne lahutus aset mingi olulise sündmuse tõttu ja eelneb sageli sellele, et paar lähebki lahku. Mõnikord aga ei minda lahku, paar jääbki niimoodi elama, näiteks vajaduse sunnil või kohusetundest, aga nende suhe ei ole enam ei positiivne ega konstruktiivne. Emotsionaalse lahutuse ajal võib paar tunda hirmu, kergendust, kurbust, viha ja lootust. Samuti võib sellel ajal toimuda isiklik areng, eriti sellel poolel, kes tahaks lahku minna. 

Emotsionaalse lahutuse korral on inimesel raske oma tunnetega ühendust leida. Emotsionaalne lahutus võib tõsta vaimse tervise riski, kaasaarvatud depressiooni riski. Kõige rohkem võivad seda varem või hiljem tunda just töötavad naised, kes on juba üle 10 aasta abielus ning kellel on mitu last. Kõige selle tõttu ongi tähtis teada, millised märgid viitavad emotsionaalsele lahutusele. 

 


Kolm märki, mis viitavad emotsionaalsele lahutusele

Kõige esimene neist on suhtlemispuudus. Partnerid ei räägi enam üldse sellest, mida nad tunnevad, nad ei vaheta enam mõtteid, nad ei räägi oma soovidest ja püüdlustest ega ka oma kogemustest. Jutuajamised piirnevad kõige olulisema info vahetamisega ning on suhteliselt pealiskaudsed ja külmad. Kõige rohkem räägitakse sellest, mida lastel on vaja ning sellest, kes midagi tegema peab. Partnerid ise tunnevad end seejuures aga veelgi üksikumana kui kunagi varem. 

Teine märk on intiimsuse puudumine, sealhulgad emotsionaalse kui füüsilise intiimsuse. Kui omavaheline suhe on pingeline, siis kaovad igasugused õrnuseavaldused tasapisi. Emotsionaalse lahutuse korral ei tunne partnerid, et nad oleksid teineteisega seotud emotsionaalselt. Selle põhjuseks on ilmselt lahendamata jäetud probleemid, samuti omavahelise klapi ja külgetõmbe puudumine. See kõik loob aga negatiivse tsükli, mis paneb ühte partneritest tundma suurt põlgust teise vastu. 

 

Kolmandaks märgiks on pidevad vaidlused ja tülid, millest paar ei saa üle ega ümber ning mis hakkavad suhet rikkuma. Need lahendamata probleemid tekitavad ainult vaenulikkust, mille tõttu partnerid hakkavad teineteisest eemale hoidma, et hoiduda igasugusest hõõrumisest, luues seega omavahel emotsionaalse vahemaa. Lisaks sellele tuleb meeles pidada, et tülide ajal lõhuvad suhet kõige rohkem neli käitumishoiakut, nende seas partneri kritiseerimine, põlgamine (sarkasm ja austuse puudus), liigne kaitsepositsioonil olemine (inimene ei taha vastutada oma tegude eest) ja jäikus ning kangekaelsus (kui inimene keeldub suhtlemast). 

Psühholoogi sõnul ei tähenda emotsionaalne lahutus tingimata seda, et paar lähebki lahku. Tähtis on endale aru anda olukorra tõsidusest ning võtta midagi ette enne, kui on hilja. Mitte keegi ei võida sellega midagi, kui üks partneritest on suhtes õnnestu. Emotsionaalne lahutus võib olla valus ja raske, ent selleks, et vabaneda suhtest, mis ei paku sulle enam rahulolu, tuleb ravida oma suhe terveks ning ehitada see uuesti üles, et luua veelgi tugevam side enda ja oma partneri vahel.

Kommentaare ei ole