{ads}

HIDE

Viimased

latest

Soovitused, kuidas hoida lähedast suhet täiskasvanud lastega

 Kuidas hoida omavahelist suhet siis, kui lapsed on juba suureks kasvanud? Alati ei lähe ju kõik nii nagu me tahaksime ja ikka võiv...

 Kuidas hoida omavahelist suhet siis, kui lapsed on juba suureks kasvanud? Alati ei lähe ju kõik nii nagu me tahaksime ja ikka võivad mõned arusaamatused tekkida, mis suhteid rikuvad. Mida siis teha? 


 


Kuidas muuta omavahelisi suhteid jälle paremaks, kui aeg ja vaatenurkade erinevus on oma töö teinud? See on loomulik, et suureks kasvades lapsed oma vanematest eemalduvad. Mõned vaatavad tagasi oma lapsepõlve aastate peale ja otsustavad elada edaspidi oma reeglite järgi. Teistmoodi. Psühhoterapeut Sharon Martin kirjutas ajakirja Psychology Today veergudel sellest, mida vanemad ise ära teha saavad, et hoida oma suhteid suureks kasvanud lastega tugevana.

 

 

1. Ära hakka nõu andma, kui sinult midagi pole palutud

Vanemad on aidanud lastel kasvada, juhatades ja õpetades neid. Ent laps, kes on täisikka jõudnud, tahab elada oma elu ja nii nagu tema seda õigeks peab. Vanemate soovitused ja nõuanded ei ole alati omal kohal, laps võib seda võtta kui etteheidet. See on loomulik, et sa tahad anda nõu, eriti kui sa näed, et su lapsel on samu probleeme, millega sinul on tegemist tulnud teha. Sellest hoolimata võib laps võtta soovitusi ja nõuandeid, mida ta pole palunud, kui kriitikat või siis märki sellest, et sa teda piisavalt ei usalda. Selle asemel, et hakata nõu andma, usalda oma last nii palju, et oota ära, kui ta ise tuleb sinu arvamust küsima. 

 

2. Lase tal eksida ja vigu teha

Suurema osa oma elust aitavad vanemad oma lapsi, et nad ei eksiks ega teeks vigu. Ent iga inimene peab ise õppima omadest kogemustest. Kui vanemate soov on kaitsta ka suureks kasvanud lapsi iga hinna eest, võib juhtuda, et laps lihtsalt hoiab neid edaspidi teadmatuses sellest, mis tema elus toimub või eraldub neist. Ilmselt on see üks kasvatuse osa kõige raskem etapp näha oma täiskasvanud lapsi eksimas ja vigu tegemas.  Ent teisest küljest võivad eksimused olla väga heaks võimaluseks õppida ja areneda. Lase lapsel ise oma otsuseid vastu võtta, nii näitad sa talle, et sa usaldad tema võimeid ja oskust oma elu elada. 

 


3. Räägi probleemidest konstruktiivselt

Hea suhtlemine on iga tugeva suhte alus. See peab eriti paika siis, kui lapsed on suureks kasvanud. Lahkarvamusi ei saa ära hoida, sellest ei pääse meist keegi. Tähtis on aga jääda seejuures heatahtlikuks ja austada teise arvamust. Nii hoiad sa omavahelist suhet tugevana. Ka minevikus aset leidnud arusaamatused võivad mõjutada ka aastaid hiljem lapse ja vanema suhteid. Lapsevanema roll on sellisel puhul last kuulata võimalikult hästi ning mõista, mis talle haiget tegi, mis teda haavas ja mida me nüüd ära teha saame, et sellele probleemile lahendust leida.



Kommentaare ei ole