Me oleme kõik tundnud end ühel või teisel hetkel süüdi. Süütunne ise on ebameeldiv ent ometi on sellel tundel oma roll ...
Me oleme kõik tundnud end ühel või teisel hetkel süüdi. Süütunne ise on ebameeldiv ent ometi on sellel tundel oma roll selle juures, kuidas me ühiskonnas käitume. Süütunde tõttu tunneb laps end halvasti, kui ta on teinud midagi, mida ta ei oleks tohtinud teha. Laste empaatia ja tundlikus ei ole veel välja arenenud, selle tõttu võivad nad teinekord teha halba ilma sellest endale aru andmata. Süütunde tekkimine aitab panna mõningaid piire paika ning teha selgeks, mis on hea ja mis on vale. Süütunde õpetamine jääb vanemate osaks. Sageli võtavad hiljem õpetajad teatepulga üle. Sellepärast elab meie sees üks osa lapsest ja üks osa vanemast. Sisemine laps tunneb ennast süüdi, sest sisemine lapsevanem teeb talle etteheiteid.
Ent on inimesi, kelle jaoks süütunne on võõras, nad on süüdimatud. Nii on tegu näiteks psühhopaatidega. Ning on inimesi, kes tunnevad end kogu aeg süüdi nagu näiteks inimesed, kes on teistest empaatilisemad. Inimene, kes tahab kogu aeg teistele head meelt valmistada ja kes on kergesti kiinduv ning vajab armastust, kannatab sageli alaväärsuskompleksi all. Kui empaatiline inimene peaks koos elama enesekeskse inimesega, tunneb ta ilmselt tihti ennast süüdi. Kui aga manipulaator peaks elama koos empaatilise inimesega, hakkab ta teises süütunnet tekitama selleks, et oma tahtmist saada ilma, et ta seejuures teise peale mõtleks ega tema tunnetega arvestaks.
Et aga ära tunda inimesi, kes tekitavad sinus süütunnet, tuleb tähele panna järgmisi märke.
- Sisemine tunne : on tunne, mida sa tunned, olles selle inimesega koos. Mõtle järele, kas sa tunned ennast süüdi, olles temaga koos?
- Väline tunne : jälgi selle inimese käitumist, kellega sa koos oled. Kas ta teeb sulle etteheiteid? Kas ta süüdistab sind rohkem kui teised inimesed?
Kui sa vastasid jah mõlemale küsimusele, on sul ilmselt tegemist inimesega,
kes tekitab sinus süütunnet. Katsu võtta asju objektiivselt ja
ratsionaalselt ilma, et sa muutuksid seejuures emotsionaalseks. Kui sa
suudad üle olla sellest, mida ta sulle ütleb ja näed ennast selles valguses
nagu sa tegelikult oled ega lase ennast tema sõnadest mõjutada, võid sa
ennast tema eest kaitsta. Kui aga süüdistuste laviin on juba liiga kõrge,
siis palu kellegi kolmanda isiku abi, küsides tema käest otse, et kui
inimene teeb sulle etteheiteid selle kohta, et sa teda piisavalt ei aita,
siis kas tema arvates on see õige või ei ole. Sa ei pea tundma ennast süüdi
automaatselt. Psühhoteraapiast võib sellisel puhul olla palju kasu, samuti
ka lähedaste ja sõprade toetusest.
Kommentaare ei ole