{ads}

HIDE

Viimased

latest

Käitumisharjumused ja hoiakud, mis muudavad tüli ainult hullemaks

    Miks paarisuhtes üldse pinged tekivad?  Me oleme kõik erinevad, selle tõttu on ka täiesti normaalne, et meie ...


 

 

Miks paarisuhtes üldse pinged tekivad? 

Me oleme kõik erinevad, selle tõttu on ka täiesti normaalne, et meie maailmad on erinevad ning tekivadki erimeelsused ja lahkarvamused. Lapsepõlves oleme me loonud endale oma turvalise maailma, millest me kiivalt kinni hoiame ka täiskasvanuna. Enamikel puhkudel tekivad pinged aga sellest, et vanad haavad löövad lahti. Ent millised hoiakud muudavad tüli ainult hullemaks? 


1. Kellel on õigus ja kellele jääb viimane sõna?

Seda nimetatakse võimuvõitluseks. Mõlemad soovivad, et viimane sõna jääks talle ja tahavad teist kuulama panna oma tõde. Ent mõlemal on õigus, mõlemad näevad asju oma mätta otsast. Tähtis on õppida aga kuulama selleks, et mõista, mitte selleks, et vastata. Sest tavaliselt oleme me harjunud kuulama selleks, et vastu rääkida ja oma argumendid lagedale tuua. See partneritest, kes on parema veenmisoskusega, suudab teisele oma ideed peale suruda. See aga tekitab veelgi suuremat pettumust teises partneris, kes ühel hetkel lihtsalt plahvatab. 

Seega ära katkesta teise juttu, vaid lase teisel rääkida. Suhte eesmärk ei ole välja selgitada, kellel on õigus, vaid olla õnnelikud. 

 


2. Kui üks otsustab vaikida

Niipea, kui lahkarvamused tekivad, hakkab üks partneritest end kaitsma ja otsustab lihtsalt vait olla, lastes teisel rääkida, katsudes samal ajal ennast rahulikuks sundida. Üldiselt on mehed need, kes nii käituvad, sest nad ei ole õppinud lapsepõlves oma emotsioone reguleerima. Sellepärast otsustab mees, et parem on olla vait ja mitte midagi öelda, et mitte midagi teha, mis võiks olukorda veelgi hullemaks muuta või siis öelda midagi, mida teine inimene võiks valesti tõlgendada. Ent ta ei anna endale aru, et tema partner tunneb ennast samal ajal täiesti abituna selle müüri ees, mida ta oma vaikimisega tekitab. Seda enam veel, et tavaliselt saadab seda vaikimist põlglik või irooniline muie. 

Kõige parem oleks, kui inimene õpib rääkima sellest, mida ta tunneb ja julgeb näidata välja oma nõrkusi. Ent selle jaoks peab see inimene, kes on harjunud vaikima, usaldama täielikult oma partnerit ja tundma end piisavalt turvaliselt, et oma mõtteid ja tundeid väljendada. 


3. Kriitika ja hukkamõist

Niipea, kui inimene alustab oma lauset pöördudes partneri poole sõnadega : "Sina...", võtab teine tavaliselt kohe kaitsepositsiooni sisse. Teisest inimesest halvasti rääkimine ja tema kritiseerimine tekitab vältimatult pingeid ja tülisid, sest inimene vajutab kohale, mis teeb haiget ja riivab teise enesehinnangut. Teist inimest kritiseerides, kritiseerid sa tegelikult iseennast, sest see, mida sa teises näed, on see, mis on sinus endas olemas. 

Kõige parem oleks lõpetada igasugune kriitika teise aadressil. Sest niipea, kui sa kritiseerid oma partnerit, kaob teievaheline ühendus ja pärast läheb tükk aega enne, kui see saab jälle taastatud. 

 

 

4. Süüdistused ja etteheited

Sageli teeme me teisele etteheiteid või süüdistame teda sellepärast, et meie endi elus on midagi korrast ära, meie ise tunneme ennast halvasti ja selle asemel, et sellest rääkida või seda tunnistada, elame me oma halva tuju teise peal välja. Me heidame tihti ette ka seda, mis meile teise juures suhte alguses meeldis ning see, kes seda nüüd kuulma peab, võib pidada seda ebaõiglaseks, sest tal on tunne, et ta ei ole muutunud sellest ajast. Teisele etteheidete ja süüdistuste tegemine tekitab sinu ja su partneri vahel ainult suurema lõhe. 

Selle asemel, et süüdistada ja teha etteheiteid, parem räägi sellest, mida sa tunned ja kuidas sa end tunned. Samuti seda, mis see sulle teeb, kui su partner midagi ütleb või teeb. 

 

 

5. Alandamine

Mõnikord läheb inimene oma süüdistuste tegemise ja kritiseerimisega liiga kaugele. Ta läheb üle piiri, eriti siis, kui etteheidetega kaasnevad verbaalsed ja füüsilised alandused. Usaldus on aga iga suhte osa. Partneri alandamine laste või sõprade ees tekitab vaid lõhet kahe partneri vahel, samuti häbi ja kättemaksusoovi teises inimeses. See aga muudab tüli ainult hullemaks. 

Kui sind tihti alandatakse tülitsemise ajal, siis kõige parem, mis sa teha saad, on otsida mõni usaldusisik või spetsialist, kellelt paluda abi, kuidas antud olukorras oleks kõige parem käituda. Tegemist on tõelise nõiaringiga, millest sa pead vabanema.  


6. Põgenemine

Tülitsemise käigus on võimalik mitut moodi põgeneda. Näiteks siis, kui inimene enam midagi ei ütle või siis kui ta vastab nii, et sinuga ei ole võimalik rääkida ja viimane sõna peab alati sulle jääma. Või siis hoopis nii, et inimene läheb istub arvuti taha või läheb autot putitama, et maha rahuneda. Või siis läheb poodi. Põgenemine on kaitsemehhanism, mis aitab inimesel kaitsta end alanduste, rünnaku, reetmise või tülitsemise eest. 

Kui sul on tunne, et sa tahad ära minna, siis räägi sellest, aga ütle ka, et sa tuled tunni aja pärast tagasi ja siis te räägite edasi rahulikult. 

 

 





Kommentaare ei ole