Alfa-põlvkond on sündinud nutitelefon käes, ent nende käitumist ei ole alati lihtne mõista.
Alfa-põlvkond on sündinud nutitelefon käes, ent nende käitumist ei ole alati lihtne mõista.
X, Y, Z- põlvkonnad...
Alates 1965. aastast seostatakse iga generatsiooni ühe tähestiku tähega. Peale Z tähte alustati kreeka tähestikuga, mille esimene täht on teadupärast Alfa. Alfa generatsiooni kuuluvad kõik need lapsed ja noored, kes on ilmavalgust näinud peale 2008. aastat.
Alfa põlvkond on sündinud nutitelefon käes
Alfa noored on sündinud siis, kui ilmusid esimesed nutitelefonid ja kui kaasaskantavad ekraanid hakkasid üha rohkem võimust võtma pereringis. Enne seda olid olemas lauaarvutid, lauatelefonid, televiisor... Paljud lapsed tegid juba maast madalast tutvust ekraanide maailmaga.
Selle tõttu on tegemist generatsiooniga, kes on harjunud kasutama ekraane koos kõigega, mis sellega kaasneb - nii heade, kui halbade külgedega. Alfa teismelised on maailmale avatud, nad oskavad virtuaalses maailmas tegutseda ilma mingisuguste raskusteta, nad on harjunud oma pöidlaid mängimiseks kasutama. Psühholoogide sõnul seisneb probleem aga selles, inimolend on loodud teistega suhtlema, tal on oma moraalinormid, omad väärtushinnangud, omad mured ja rõõmud. Teisel pool ekraani kohtub inimene aga abstraktsete ja virtuaalsete olenditega ainult. See ongi põhjuseks, miks paljudel Alfa noortel on nii raske vahet teha virtuaalse ja päris maailma vahel. Tegemist on klaasist generatsiooniga, kes oskab elada ainult läbi ekraani.
Mille poolest Alfa sugupõlv teistest erineb?
Alfa sugupõlv erineb teistest mitmel erineval moel. Kõigepealt on nende elus sotsiaalmeedial väga oluline koht. Nad on harjunud oma elu näitama teistele ja vajavad virtuaalset heakskiitu läbi laikide, jälgijate ja kommentaaride. Nad vajavad iga hinna eest võõraste inimeste heakskiitu ja tunnustust ja kaotavad seejuures vajaduse tõelise läheduse ja suhtlemise järele.
Kõikidest teismelistega aset leidvatest muutustest ei pääse ka nemad ent Alfa sugupõlv väljendab seda teistmoodi. Tegemist on noortega, kes on harjunud küll palju jagama sotsiaalmeedias ent kes ei saa päriselt aru, mida sõna jagamine tegelikult tähendab. Ekraani taga on võimalik jagada mõnda nägemust ent kindlasti ei ole võimalik jagada emotsioone, sest selle jaoks on vaja teise inimese kohaolekut. Kuna noored suhtlevad rohkem virtuaalselt, muutub päris elus suhtlemine keerulisemaks. Tõeline inimestevaheline suhe saab olla siiski ainult lihast ja luust inimesega, keda sa oma silmaga näed ja kuuled. Ent selline füüsiline ja emotsionaalne suhtlemine tekitab Alfa põlvkonnale raskusi. Paljude jaoks on palju kergem saata mõnda alastipilti iseendast, kui näidata ennast kellelegi paljana.
Alfa põlvkond vajab pidevat stimuleerimist. See on ilmselt ka põhjuseks, miks viimase kümne aasta jooksul on kasvanud märulifilmide hulk. Mida pilkupüüdvam ja kiirem on film, seda rohkem ta tähelepanu tõmbab. Öeldakse, et lapsi vaevavad keskendumisraskused ent ometi suudavad nad tunde veeta ekraanide taga. Öeldakse ka, et 15-18. aastased ei suuda vaadata rohkem, kui 8 sekundit liikumatut pilti. Selles seisnebki tänapäeva noorte probleem, nad tunnevad ruttu igavust.
Kuidas kõige paremini toetada Alfa põlvkonna noori?
Spetsialistide sõnul ei ole lõhe Alfa ja eelnevate põlvkondade vahel nii
suur tegelikult. Ent vanemad peaksid leppima sellega, et nad ei saa
kontrollida lapse virtuaalseid suhteid ent nad võivad tagada lapsele hetki
ilma ekraanideta, rääkida lapsega rohkem ja aidata tal mõtelda oma peaga.
Alfa noored on palju teadlikumad ja kuna kättesaadav info on peamiselt
negatiivset laadi, siis on nende noorte ärevushäirete tase ka kõrgem. Selle
tõttu oleks hea, kui vanemad räägiksid oma noortega, vahetaksid mõtteid
nendega ja aitaksid neil näha asju õiges valguses, tuletades meelde, et
meedias räägitakse väga sellest, mis on hästi.
Kommentaare ei ole