{ads}

HIDE

Viimased

latest

Neli vabandust, mida nartsissistid alati kasutavad

foto : pexels / Rene Asmussen      Nartsissistliku isiksuse...

foto : pexels / Rene Asmussen

 

 

 Nartsissistliku isiksusehäirega inimest ei olegi nii lihtne ära tunda, teda maha jätta on aga veelgi keerulisem. Ãœks Ameerika psühholoog tõi välja neli peamist vabandust, mida nartsissistid sageli kasutavad. 

Kui halvast suhtest pääsenud inimesed vaatavad tagasi, katsuvad nad aru saada, millisel hetkel olukord muutus ja mis oleks pidanud neid valvsaks tegema. Millal oleks olnud see õige aeg lahkumiseks? Tegelikkuses on asjad aga hoopis teised, sest tegemist ei olnud ühe hetkega, vaid kaaslase halva käitumishoiakuga, mis ajapikku hakkas suhet lõhkuma. 

 

 

 

Halvast suhtest lahkumine on eriti raske, kui sa oled koos nartsissistiga. Nartsissist on ohtlik, sest ta on väga hea valetaja. Ta on kogu oma elu valetanud, nii iseendale, kui ka teistele. Ta on ülisuure egoga, mille taha ta varjab oma madalat enesehinnangut ja vaimseid probleeme. Ta on manipulaatori, kes teab täpselt, mida teha ja kuidas käituda, et hoida oma partnerit enda vangistuses. Ta on kaval ja osav, tal on vabandus olemas igale oma teole. Nartsissist oskab veenda teisi ja panna neid oma valesid uskuma, tekitades mulje nagu oleks tema olukorra ohver ja tema kaaslane see, kes on hulluks läinud. 


Milliseid vabandusi nartsissistid kõige rohkem kasutavad? 

"See pole minu süü!"

Nartsissist ei tunnista mitte iialgi ennast süüdi. Ta süüdistab kõiki teisi selles, mida tema tegi, ta ütleb, et teised on süüdi selles, et ta nii käitus. Ta räägib oma raskest lapsepõlvest ja läbielamistest, mis teda elu jooksul muutunud on. Tema jaoks on see täiesti piisav õigustus. Ta on see, kes joob selleks, et unustada oma muresid ja rasket elu. Ja sina pead talle selle andeks andma, et ta joob ja et ta sinu vastu halvasti käitub. Seega, kui su kaaslane toob vabanduseks oma halvale käitumisele sinu vastu oma raske lapsepõlve, kunagise hullu eksi või oma sõltuvusharjumused, siis on ta nartsissist. 

 

 

 


"Ära unusta ära, mida ma sinu heaks olen teinud!"

Suhte alguses näitab ta ennast väga heas valguses, ta tundub igati meeldiva ja usaldusväärse inimesena. Aja jooksul aga tuleb tema tõeline loomus esile. Ta võib vihastada näiteks, kui sa piisavalt ei hinda seda, mida ta on teinud. Te heidab sulle ette, et sa ei ole lojaalne, kui sa talle etteheiteid teed tema halva käitumise pärast. Niipea, kui  ta on sind enda võimusesse saanud, hakkab ta sinu vastu halvasti käituma. Kui sa ütled talle, et ta on vastutustundetu, süüdistab ta sind tänamatuses ja mõistmatuses. Ta paneb sind ennast süüdi tundma, et sa hakkaksid iseendas kahtlema. Loomulikult paneb see sind kahtlema, et äkki sina oma käitumisega oledki midagi teinud selleks, et teine nii käitub. Kui sa oma nartsissisti aga igal sammul ei kiida, solvab ta sind ka edaspidi.


"Ma olen haige"

Ka sellega katsub ta süükoormat enda pealt ära võtta. Ta võib öelda, et ta on haige, et sul hakkaks temast kahju. Ta võib viidata vaimse või füüsilise tervise probleemidele, et näidata, et tegelikult ta polegi nii halb inimene. Näiteks, et tal on sõltuvusprobleemid sellepärast, et tal on nii palju muresid ja probleeme elus. Või et tal on isiksusehäired ja sellepärast ta ongi selline nagu ta on. Seega oled sina halb inimene, et sa haigest inimesest aru ei saa ja teda ei mõista. 

 

 

 


"Sa said valesti aru"

Vaidluse ajal keskendub nartsissist ühele detailile, millega ta lõpuni tegeleb. Kui ta kaaslane selgitab talle asju, leiab nartsissist uue detaili, mille kallal närima hakata. Jne. Kuni ta on teise inimese täiesti ära kurnanud. Kuni see teine inimene tundes väsimust ja pettumust annab alla ega viitsi enam vaielda. Seda aga nartsissist ootabki, et ta saaks emotsionaalselt teise ära kurnata. 

Aja jooksul leiab nartsissist aina uusi ja paremaid valesid ning vabandusi oma tegudele. Ta on sündinud manipulaator. Kõige parem on suhe üldse sellise inimesega lõpetada, sest ta ei muutu kunagi. 


Kuidas nartsissisti ära tunda? 

  • Ta on kõrge enesehinnanguga
  • Tal puudub empaatiavõime
  • Talle peab alati jääma viimane sõna
  • Ta usub, et on teistest parem
  • Tema suhted teistega on halvad
  • Ta ei suuda muutuda

Kommentaare ei ole