{ads}

HIDE

Viimased

latest

Tänapäeva õun sisaldab sada korda vähem vitamiine ja mineraalaineid.

Põllumajanduse kogutoodangu kasvuga on meie toiduained muutunud toitainete poolest tühjadeks kestadeks.  Kui palju puu- ja juurvilju tuleks ...

Põllumajanduse kogutoodangu kasvuga on meie toiduained muutunud toitainete poolest tühjadeks kestadeks. 

Kui palju puu- ja juurvilju tuleks tarbida, et saada sama suurt kasu, kui pool sajandit tagasi? 


 Kanadas, ameerikas ja britannias on läbi viidud kümneid uurimistöid, mida on avaldatud aastatest 1997 kuni käesoleva aastani ja mis selgitavad meie toidus leiduvate toitainete sisalduse langust.

Brian Halweil ütleb kokkuvõtlikult: " Toit on rasvane ja magus aga tervisele kasutu."

Ja seda isegi rääkides toiduainetest, mis peaksid olema tervislikud ja mis sisaldama rikkalikult A ja C-vitamiini, proteiine, fosforit, kaltsiumi, rauda ja teisi mineraale ja makroelemente, ka need toiduained on kaotanud oma toiteväärtuse kahekordselt, 25-kordselt, isegi 100-kordselt viimase poole sajandi jooksul.

50. aastat tagasi sisaldas üksainus puu- või juurvili samapalju toiteväärtusi, kui tänapäeval pool kasti juur- ja puuvilju.

50. aastat tagasi sisaldas üks õun samapalju C-vitamiini, kui 100 tänapäeva õuna!

Kui meie esivanemad sõid ühe Antonovka õuna, tagas see neile 400 mg C-vitamiini, mis on hädavajalik naha ja luude tootmiseks ja parandamiseks. Tänapäeval suured toidupoed pakuvad meile kastide kaupa Antonovka õunu, mis tagavad meile 4 mg C-vitamiini kogusest ühe õuna peale, mis teeb välja sada korda vähem, kui 50-aastat tagasi.

Pariisi ülikooli doktor Philippe Desbrosses nendib: "Toidutööstlus valib välja kõige ilusamad ja vastupidavamad juurviljad, mis aga toiteväärtuse poolest ei ole kõige rikkama väärtusega."

A-vitamiini sisalduse poolest võrdub 21 tänapäeva apelsini ühe 50 aasta taguse apelsiniga.

A-vitamiin on vajalik meie nägemisele ja immuunsüsteemile.

Apelsini A-vitamiini sisaldus langeb koguaeg. Tänapäeva kartul ja sibul ei sisalda enam A-vitamiini. Pool aastat tagasi piisas poolest apelsinist, et meie igapäevast A-vitamiini vajadust rahuldada.

Tänapäeval on vaja süüa 21 apelsini selleks, et see tagaks meile päevaks vajaliku A-vitamiini koguse. Samamoodi üks virsik 50. aastat tagasi võrdub 26 tänapäeva virsikuga.

Nisujahu, mais ja soja sisaldavad tänapäeval palju vähem tsinki, vaske ja rauda, kui 50. aastat tagasi. 

Liha tagab meile vähem mikrotoitaineid. Üks tükk liha tagab meile kaks korda vähem rauda, kui pool sajandit tagasi.

Piim on kaotanud peamised rasvhapped. Rasvhapped, mis on vajalikud rakkudele, närvisüsteemile ja ajule. Kuna neid leidub väga vähe organismis, on oluline, et me piisavalt tarbime toitaineid, mis neid sisaldavad.

Brokolis leidub neli korda vähem kaltsiumit.

See Itaaliast pärit kapsas sisaldas 1950.ndatel aastatel 1.9 grammi kaltsiumit, 2003. aastal sisaldas ta neli korda vähem kaltsiumi.

Kas bio ja maheviljad on lahendus? 

Toitainete languse tegureid on mitmeid: muld on liiga vaene, saak korjatakse liiga vara, väetamise läbi saavutatud kiire kasv ja liikide arvu vähenemine...

Bioviljad sisaldavad kindlasti rohkem C-vitamiini, rauda, magneesiumi ja fosfori.

Ent ka siin tuleb olla tähelepanelik, kui bio-viljad on korjatud enne küpseks saamist, sisaldavad nad vähem toitaineid, kui küpsed traditsioonilise põllumajanduse saadused. Sellepärast valige küpsed viljad





Allikas: http://www.terraeco.net/Pourquoi-une-pomme-des-annees-1950,58246




Kommentaare ei ole